ENEC Sertifikası ve Markası

              Yurt içi ve Yurt dışı pazarda başarılı olmak için ürünlerinizin güvenliği, kalitesi, dayanıklılığı ve güvenilirliği çok önemlidir.

Piyasaya sürülen ürünlerin uluslararası ilgili tüm düzenlemelere uygun olmasını sağlamak üreticinin sorumluluğundadır. Müşterilerinizin yüksek kalitede güvenli ürünler veya bileşenler almasını sağlamak, işletmenizin kalitesi için çok önemlidir. Elektrikli bir cihazın her parçası tehlikeli olabilir ve arızalı bir bileşen feci sonuçlara yol açabilir. Deneyimimiz ve akreditasyon kapsamımız, yerel ve global elektrik ürünü güvenlik düzenlemelerine uymanıza destek olmaktadır.

Ürünün (sadece test edilen numunenin değil) Avrupa ENEC Sertifikasyon Şeması kapsamındaki geçerli Avrupa EN standartlarına uygun olduğunu ve üretimin düzenli olarak denetlendiğini doğrular. ENEC Markasının kullanımına izin verir. ENEC Markasına, düzenleyen sertifika kuruluşunun kimlik numarası eşlik etmelidir. Örneğin: ENEC 13

ENEC Sertifikası için 2 farklı alanda hizmet vermekteyiz.
-LITE (Aydınlatma)

Avizeler, Sabit Armatürler, Sıva Üstü Armatürler, Sıva Altı Armatürler, Lineer Armatürler, Duvar Aplik, Wallwasher, Projektörler, Yol ve Cadde Aydınlatmaları, Taşınabilir Armatürler (Lambader ve Masa Lambası gibi), Şerit Ledler ve Led Driverlar.

-HOUS (Küçük Ev Aletleri)

Saç Bakım Cihazları, Elektrikli Isıtıcılar, Pompalar, Tost ve Izgara, Su Isıtıcılar, Fanlar

ENEC işlemlerinde süreç ürüne göre değişsede genelde 4-6 hafta arasında tamamlanmaktadır.

İş öncesinde alınan başvuru formuyla model listesi, komponent listesi ve sertifikaları, kullanma klavuzu temin edilmelidir.

Enec süreci de CB sürecine benzer şekilde ilerler. CB sürecinden fark olarak ENEC sürecinde fabrika denetimi bulunmaktadır. Fabrika denetiminde, üretim hattı, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Dokümanları, Ürün girdi kalite kontrol, son ürün kalite kontrol, depolama, tedarikçiler, iç kontrol testleri, test cihazı kalibrasyonları gibi parametreler kontrol edilmektedir. Üretim hattından rastgele numune seçimi yapılabilir. Belirli ürünler için test işlemlerinde ENEC’in istediği bazı ek standartlar olabilir, onlar da yapılmaktadır. Test ve fabrika denetimi sonrasıda yapılan raporlama ve toplanan kayıtlar sertifikasyon kuruluşumuz tarafından son incelemeye tabi tutulur. Bu inceleme neticesinde ENEC sertifikası ve marka kullanım lisansı hakkına sahip olur. 3 yıl geçerli bir belgedir. Bu 3 yıl içerisinde her yıl fabrika denetimi ve test işlemleri yinelenmektedir.

Ürün gruplandırması için mutlaka sertifikaya eklenecek model listesi teknik özellikleri ile birlikte istenip laboratuvar tarafından gruplandırma ve numune seçimi yapılmalıdır.

Teknik Müdürlük      : +90 216 225 03 41

Müşteri Hizmetleri   : +90 555 852 56 69

ozcan@ptctesting.com